Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας

Πριν το έτος 1976 λειτουργούσε ως εξατάξιο Γυμνάσιο.

Το 1976 ορίζεται ως έτος ιδρύσεως του Γυμνασίου Αρναίας και έως το 1980 συστεγάζεται στο κτίριο του Επαγγελματικού Λυκείου Αρναίας ( Πρώην Τεχνικού Λυκείου Αρναίας ).

Από το 1980 και μετά συστεγάζεται στο νέο κτίριο του Γενικού Λυκείου Αρναίας.

Το έτος 1998 μεταφέρθηκε σε νέο κτιριακό συγκρότημα που κατασκευάστηκε για να στεγάσει το Γυμνάσιο Αρναίας και βρίσκεται στη βόρεια πλευρά της Αρναίας, σε απόσταση περίπου ένα χιλιόμετρο από το κέντρο της πόλης και κοντά στο άλσος της Αγίας Παρασκευής.

Το σχολείο μας είναι πρωϊνό και διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις όπως βιβλιοθήκη, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αίθουσα Η/Υ, αίθουσα φυσικής-χημείας, κλειστό γήπεδο μπάσκετ-βόλεϊ.

Το προαύλιο είναι ικανοποιητικής έκτασης και βρίσκεται περιμετρικά του κτιριακού συγκροτήματος και του κλειστού γυμναστηρίου.